Kterak se kšeftovalo

17. července 2007 v 22:41 | Honza Vítů |  CO ŘEŠIT
No jo, ono se řekne "fuj, komerce !"... Ale ve folklóru, který je možné popsat rozhodně spíš jako hodně drahou zábavu, než jako obživu, je to stále častěji potřeba. A nejen to - člověk se tetelí blahem, že konečně dojde zadostiučinění a projednou taky zkasíruje aspoň zlomek toho, co ze své peněženky do své muziky vložil. Konečně se mu má přetavit celá ta dřina do korun, a útrata za všechna ta kafe vypitá před i po koncertě narychlo na pumpě se smázne jedním kšeftem.
Takové koncerty ale bývají studené. Zoufale studené. Ne každé. Záleží na tom, zda-li je obveselovaným objektem folklorní publikum či ne. Zažil jsem obojí, a ne jednou. Nadšené hraní na svatbě a narozeninách, versus luxusní hotel a slavnostní večery plné ignorantů, kteří čekají, jestli někdo přiběhne a zatleská za ně, nebo jestli se musí namáhat sami, aby nevypadali zase moc neskromně. Mezi tím leží (respektive sedí) více či méně příjemní lidé na magistrátu nebo radnici, kteří si nechají poslechnout, komu že to dali nedávno těch pár tisíc z našich kapes - ti jsou někde na půl cesty. Aspoň se u nich člověk nají a většinou i celkem poslouchají, co se děje.
Když se pokladnička souboru tenčí (nebo vůbec neexistuje) a mecenášských darů se nám dostavá málo či žádno, je třeba jednat. Je příjemné hrát za buřta, mě osobně hrozně těší, že vedoucí nikdy nemusela vymýšlet program za účelem, aby přišlo co nejvíc lidí. Nejde to ale vždy. I kdyby se těmi pár kšefty soubor spravil dopředu jen na pár měsíců, bojujme. Za chvíle na placu, kdy má člověk dar udělat radost obrovskému počtu lidí, za ty noci po festivalech ve jménu družby, za zkoušky (únavné, ale přesto pro nás muzikanty nezbytné k životu), za fotky v počítači, u nichž vám dochází, že se to všechno vážně stalo, za soustředění s muzikou, za poslech vlastních i cizích nahrávek po letech, za dobrou muziku. To všechno za tu námahu stojí.
Honza Vítů, 17. července 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama