Folklór a Internet

1. července 2007 v 18:09 | Honza Vítů |  CO ŘEŠIT
Je to doma. U každého doma. Internet má dneska opravdu kdekdo. Začíná pronikat i mezi takové materiální poustevníky, jako jsou folkloristi. Každá kapela má webové stránky, ač třeba jednoduché, každá tam má zvukové ukázky, viděl jsem i videa ! Na Internetu můžem najít všechny folklórní instituce od FOSu po Sdružení krkonošských myslivců. Na pár kliknutí se dostanem ke všem festivalům po celé republice. Do vyhledavače zadáte "dudácký festival", vypadnou vám jako hned jako první odkaz letní Strakonice, na youtube.com už je spousta videí z letošní Strážnice a z dalších akcí. Je to dobře. Je potřeba přizpůsobitnaší muziku dnešním lidem; kdybychom se zacyklili a zakonzervovali před "vnějšími vlivy", lidová muzika by umřela. Veřejnost by se o ní přestala zajímat a pak teprv by si mohlo posledních pár zbylých folklórních puristů říct: "Přežili jsme to. Vystačili jsme si pouze s podmínkami a se zdroji, jaké měli naši přechůdci (tedy s žádnými zdroji)." Ale folklór by se tak nešířil, jako pomocí Internetu. Dřív nebyla potřeba ho šířit, šířil se sám, moc jiné muziky tu asi po vesnicích taky nebylo. Ale je potřeba lidem ukázat, že na něm něco je, že umí být krásný. A to je možné jedině tak, že se o něm bude psát tam, kde lidé chodí.
Kamarád mě nedávno upozornil, že mezi internetovými fóry o všech možných blbostech, kde se řeší problémy od "ještě jsem to nedělala" po "už sem to dělala", existuje fórum o folklóru. Nevěřil jsem. Poměrně dost lidí se tam domlouvá, na který festival pojedou, na kterém byli a jaké to tam bylo, za tři roky se tam nastřádalo 2000 příspěvků, tedy tolik jako má třeba kategorie "skejťácká muzika", samozřejmě poslední dobou je jich čímdál víc. Myslím, že dobrý začátek.
Internet se hodí i tehdy, když se domlouvá festival, ať už doma nebo v zahraničí. Stačí nějaké organizaci poslat adresu webu, kde je totálně všechno, co se dá o souboru říct, kontakty, ukázky, fotky, úspěchy. Jen tak dál ! Folklór ještě neřekl poslední slovo, jen ať roste jako houby po dešti, všude, i na Internetu :)
PS: To fórum je tu ! Zkuste třeba i Folkloriku nebo Folklórní magazín České televize, jsou tam všechny díly, co kdy byly, nebo folklórní intrnetové rádio na vlnách Českého rozhlasu !
Honza Vítů, 1. července 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama